Mondo News

Lionel Messi este fotbalistul cu cele mai multe goluri din top 5 campionate ale Europei

Luni, 08 Aprilie 2019 07:19
Scris de: Vlad Economu

Lionel Messi (32 de ani) a marcat pe final în partida cu Atletico Madrid, iar reuşita a garantat victoria Barcelonei şi l-a ajutat să-l devanseze pe rivalul Cristiano Ronaldo (34 de ani), în privinţa numărului de goluri din primele 5 campionate ale lumii, potrivit Mediafax.

Lionel Messi a ajuns la 415 reuşite, în timp ce portughezul are cu una mai puţin, 414. Pe lângă această performanţă remarcabilă, argentinianul a mai bătut un record. A devenit fotbalistul din La Liga cu cele mai multe victorii: dintr-un total de 447 de meciuri, a câştigat 335. L-a depăşit pe Iker Casillas (37 de ani), fostul portar al Realului, care se mândrea cu 334 de partide câştigate, din 504 partide.

FC Barcelona s-a distanţat la 11 puncte de a doua clasată în La Liga. În etapa cu numărul 31, pe Camp Nou, gruparea blaugrana s-a impus în faţa celor de la Atletico Madrid, cu scorul de 2-0. Primul gol a venit în minutul 86, atunci când Luis Suarez a înscris cu un şut cu efect, din marginea careului de 16 metri. Messi a punctat şi el în poarta madrilenilor, două minute mai târziu. Suspectat de offside, golul marcat de argentinian a fost confirmat de central, după decizia arbitrajului video.

Sursa foto: sport.es

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata

*

x

vocea romaniei, pro tv, jurat nou, andra, horia brenciu, inlocuire, sezon 9 Andra, înlocuită de la Vocea României! Pe cine a adus ProTV în juriu

horoscop 24 iunie 2019, horoscop luni, horoscop azi, horoscop zilnic Horoscop 24 iunie 2019. Capricornii au multe drumuri de făcut, iar Peștii sunt plini de energie

sanzienele-sau-dragaica-traditii-obiceiuri-si-superstitii-459296 24 Iunie în Calendarul Ortodox. Drăgaica sau Sânzienele

euro u21, prima speciala, mirel radoi, lamborghini EURO U21. Mirel Rădoi are o primă specială dacă România va câștiga trofeul în Italia