Mondo News

FedCup, semifinale: Franța vs România 1-1 / Simona Halep și Caroline Garcia și-au respectat statutul de favorite

Sambata, 20 Aprilie 2019 20:30
Scris de: Vlad Economu

FedCup, semifinale. Simona Halep și Caroline Garcia și-au respectat, sâmbătă, statutul de favorite și au adus un punct echipelor lor, astfel că suspansul din sala Kindarena din Rouen va continua și duminică.

Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovic, scor 6-3, 6-1, și i-a adus primul punct României în confruntarea cu Franța din semifinalele FedCup. Simona a jucat excelent pe serviciul adversarei (a avut mingi de break în fiecare game – 17 în total), a făcut cinci break-uri și s-a impus după o oră și 40 de minute. Kiki a ținut aproape de jucătoarea noastră până la 3-3 în primul set, însă a resimțit presiunea publicului (românii au dominat Kindarena) și a făcut 35 de erori neforțate (față de 19 ale Simonei). Rămâne de văzut dacă Mladenovic va fi folosită și în meciul de mâine, aceasta fiind principala armă a francezilor la dublu.

Caroline Garcia a egalat pentru Franța în confruntarea cu România din semifinalele FedCup, după ce a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-3, 6-3. Mihaela a început slab partida, a avut o revenire de moment, însă o dublă greșeală în momentul în care servea pentru 4-4 a făcut-o să își piardă încrederea și concentrarea. Setul secund a debutat mult mai echilibrat, însă Miki a mai făcut un singur punct în ultimele trei game-uri. Meciul a durat o oră și 27 de minute. În prima partidă, Simona Halep a câștigat în fața Kristinei Mladenovic, scor 6-3, 6-1. Finalista competiției va fi decisă duminică, în sala Kindarena din Rouen.