Mondo News

CE Handbal feminin. România se impune categoric în fața Germaniei, scor 29-24! Neagu a intrat în istorie

Luni, 03 Decembrie 2018 20:30
Scris de: Vlad Economu

CE handbal feminin. După debutul victorios împotriva Cehiei (31-28), România a întâlnit, luni, Germania, națională care s-a impus surprinzător în fața Norvegiei, scor 33-32), în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin din Franța.

Partida dintre România și Germania a avut loc la Brest Arena, o sală cu o capacitate de 4.500 de locuri. Meciul a fost transmis în direct pe TVR1 și TVR HD. Naţionala României s-a calificat deja în Main Round cu două puncte. Pentru România urmează partida cu Norvegia, miercuri, de la ora 22:00.

Naționala de handbal a României s-a impus de o manieră categorică în fața Germaniei, scor 29-24, la finele unei partide în care elevele lui Martin Ambros au excelat la toate capitolele. Portărița Denisa Dedu este desemnată cea mai bună jucătoare a partidei. Cele mai multe goluri în acest meci au fost marcate de Eliza Buceschi, 11.

Tricolorele conduse în teren de o Cristina Neagu aflată într-o zi de grație au obținut o  nouă victorie la Europenele din Franța. Jocul entuziasmant practicat de handbalistele noastre a demolat Germania, în special în repriza secundă  din sala Brest Arena.

România a condus și cu o diferență de opt goluri pe tabela de marcaj, cu 25-17, cu 11 minute înainte de final. Apoi tricolorele s-au relaxat pe final și le-au permis nemțoaicelor să înscrie de patru ori consecutiv și să reducă diferența, logică după aspectul jocului, la numai 4 goluri. Martin Ambros a solicitat un time out și rezultatul s-a văzut imediat, România reușind să înscrie de două ori la rând după scurta perioadă de secetă . Scorul final al partidei dintre România și Germania a fost 29-24.

Cristina Neagu a intrat direct în istoria handbalului feminin

Cristina Neagu a intrat în minutul 27 al partidei direct în istoria handbalului feminin! A devenit cea mai bună din toate timpurile după prima repriză excelentă din partida cu Germania.

Cristina Neagu, 30 de ani, a făcut o primă repriză impresionantă în meciul cu Germania de la Campionatul European de handbal. “Tricolorele” conduceau cu 14-11 la pauză, iar cea mai valoroasă jucătoare reușise cinci goluri, depășind un record istoric.neagu-all-time

Cu cele cinci goluri marcate în prima repriză, interul celor de la CSM București a devenit cea mai bună marcatoare all-time la Campionatul European de handbal!

Cristina Neagu a acumulat 206 goluri, devansând-o pe unguroaica Agnes Farkas, retrasă din activitate, care avea 205 goluri. Aceasta este încununarea unei cariere de vis pentru Cristina Neagu, desemnată de trei ori cea mai bună jucătoar a lumii, în 2010, 2015 și 2016.

Norvegia, România, Germania, Cehia / meciurile se dispută la Brest

Primele trei clasate din cele patru grupe se vor califica în Grupele Principale. Cele două Grupe Principale (de câte șase echipe) vor fi formate astfel: prima din grupele A și B, a doua din grupele C și D. Primele două clasate vor obține calificarea în semifinale (se va juca încrucișat – locul 1 dintr-o grupă cu locul doi din cealaltă grupă).

Ce a făcut România de-a lungul timpului în istoria participărilor la Campionatul European

2016 – Țara Gazdă: Suedia – România, locul 5

Cristina Neagu a făcut parte la CE de acum doi ani de zile din echipa ideală a competiției. De asemenea, jucătoarea noastră s-a aflat pe locul trei în clasamentul marcatoarelor, cu 46 de reușite (după Stine Jorgensen – 47 și Nora Mork – 53).

Sursa foto: Sabin Malisevschi – Facebook / FRH

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata

*

x

horoscop 20 iulie 2019, horoscop sambata, horoscop azi, horoscop zilnic Horoscop 20 iulie 2019. Capricornii au ceva probleme financiare, iar Peștii sunt discreți

malaezia, divort, fost rege, fosta miss moscova, motiv, mohammad V, oksana voevodina Motivul pentru care fostul rege al Malaeziei a divorţat de femeia pentru care a renunţat la tron. Ce a aflat despre soţia sa, fostă Miss Moscova

leoaica, elefant, atac, video, africa de sud, parcul național kruger O leoaică atacă un elefant în căutarea unei mese pentru puii ei! Video

faceapp, aplicatie, imbatranire, google play, app store, date personale FaceApp, celebra aplicaţie care te îmbătrâneşte, îţi păstrează și datele!