Rezultate inregistrate in partidele disputate, marti, in etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor:
Grupa E
TSKA Moscova (Rusia) – AS Roma (Italia) 1-1
Au marcat: V. Berezutki ’90+3 / Totti ’43
Manchester City (Anglia) – Bayern Munchen (Germania) 3-2
Au marcat: Agüero ’21 (penalti), ’85, ’90+1 / Xabi Alonso ’40, Lewandowski ’45
Grupa F
APOEL Nicosia (Cipru) – FC Barcelona 0-4
Au marcat: Suarez ’27, Messi ’38, ’58, ’87
FC Barcelona a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 4-0, echipa APOEL Nicosia, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a grupei F a Ligii Campionilor, in care Lionel Messi a marcat de trei ori, devenind golgheterul all-time al competitiei cu 74 de goluri, fata de cele 71 marcate de precedentul lider, Raul Gonzales.
Paris Saint-Germain (Franta) – Ajax Amsterdam (Olanda) 3-1
Au marcat: Cavani ’33, ’83, Ibrahimovici ’79 / Klaasen ’67
Grupa G
Schalke 04 (Germania) – Chelsea (Anglia) 0-5
Au marcat: Terry ‘2, Willian ’29, Kirchhoff ’44 (autogol), Drogba ’76, Ramires ’78.
Chelsea Londra a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 5-0, formatia Schalke 04, si s-a calificat in optimile de finala ale Ligii Campionilor, dupa etapa a V-a a grupei G.
Sporting Lisabona (Portugalia) – NK Maribor (Slovenia) 3-1
Au marcat: Mane ’10, Nani ’35, Slimani ’65 / Jefferson ’42 (autogol)
Grupa H
BATE Borisov (Belarus) – FC Porto (Portugalia) 0-3
Au marcat: Herrera ’56, Martinez ’65, Tello ’89
Sahtior Donetk (Ucraina) – Athletic Bilbao (Spania) 0-1
A marcat: San Jose ’68
Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a fost invinsa, cu scorul de 1-0, in meciul sustinut, marti, pe teren propriu, in compania echipei Athletic Bilbao, in etapa a cincea a grupei H a Ligii Campionilor, dar s-a calificat in optimile competitiei.
Miercuri se vor disputa urmatoarele meciuri din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor:
Grupa A
Atletico Madrid (Spania) – Olympiakos (Grecia)
Malmö (Suedia) – Juventus (Italia)
Grupa B
FC Basel (Elvetia) – Real Madrid (Spania)
Ludogoret (Bulgaria) – Liverpool (Anglia)
Grupa C
Zenit Sankt Petersburg (Rusia) – Benfica (Portugalia) – ora 19.00
Bayer Leverkusen (Germania) – AS Monaco (Franta)
Grupa D
Anderlecht (Belgia) – Galatasaray (Turcia)
Arsenal (Anglia) – Borussia Dortmund (Germania).
Sursa foto: uefa.com