Mondo News

Liga Națiunilor. Serbia – România 2-2 (1-0) / Tricolorii revin, de două ori, și smulg o remiză la Belgrad

Marti, 11 Septembrie 2018 00:40
Scris de: Vlad Economu

Liga Națiunilor. După un debutul slab împotriva Muntenegrului (0-0), România întâlnește, luni seara, Serbia, cel mai puternic adversar din grupă. Meciul de la Belgrad va fi transmis în direct pe Protv cu începere de la ora 21.45.

Update: România a remizat, în etapa a doua a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva Serbiei, scor 2-2. “Tricolorii” au revenit de două ori și au obținut un punct în cea mai dificilă deplasare a grupei.

Serbia a deschis scorul în prima repriză prin Mitrovic (26′), România a egalat imediat după pauză, când Stanciu (48′) a transformat penaltiul obținut de Chipciu.

Mitrovic (63′) a marcat din nou după un voleu superb, fiind înconjurat de mai mulți tricolori. Țucudean (68′) a fost cel care a închis tabela de scor, după ce a transformat în gol pasa trimisă de Stanciu din corner.

România a arătat o creștere față de meciul cu Muntenegru, terminat 0-0 la Ploiești, a jucat bine pe contraatac și a avut șansa de a câștiga la ocazia lui Mitriță din primul minut de prelungiri.

Cosmin Contra a efectuat nu mai puțin de șase schimbări în primul 11 față de partida cu Muntenegru. Jucătorul Viitorului Constanța, Denis Drăguș, a debutat în selecționata României la 19 ani.

În cealaltă partidă a grupei, Muntenegru s-a impus cu scorul de 2-0 (Savic 34′, Jankovic 35′) în faţa Lituaniei.

Știre inițială

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Serbia vs România (echipele probabile):

Serbia (4-2-3-1): Dmitrovic – Kolarov, Veljovic, Milenkovic, Rukavina – Matic, Savic – Kostic, Ljajic, Tadic – Mitrovic.
România (4-2-3-1).: Tătărușanu – Benzar, Săpunaru, Bălașa, Bancu – R. Marin, Stanciu – Chipciu, Budescu, Mitriță – Țucudean.

Stadion: FK Partizan (Belgrad).
Arbitri: Vladislav Bezborodov – Valeri Danchenko și Maksim Gavrilin. Arbitrii adiționali: Aleksei Eskov și Kirill Levnikov. Rezervă: Dimitri Mosyakin (toți din Rusia).

Clasament grupa C:

1. Serbia 3 puncte (1-0)

2, 3 Muntenegru, România 1 (0-0)

4 Lituania 0 (0-1).

Programul României în Liga Naţiunilor:

7 septembrie: România vs Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1

10 septembrie: Serbia vs România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania vs România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România vs Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia vs Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia vs Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).

Sursa foto: sport

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata

*

x

model victorias secret, judecata, hotel lux, gandaci Un model Victoria’s Secret dă în judecată un hotel de lux. Este cumplit ce i s-a întâmplat într-o noapte

franta, fata ascunsa, furtuni, satelit, cercetare, taranis Franța: Satelitul Taranis va studia ”faţa ascunsă” a furtunilor!

richard gere, tata, copil, sarcina, alejandra silva Richard Gere va deveni tată la 69 de ani

coca cola, canabis, bautura Coca Cola poartă discuții pentru lansarea unor băuturi care să conțină canabis