Mondo News

Liga Campionilor / sferturi retur: Rezultatele și marcatorii partidelor de marți seară

Marti, 10 Aprilie 2018 23:33
Scris de: Vlad Economu

Liga Campionilor / sferturi retur. Marți seară se dispută manșa retur a primelor două sferturi de finală ale Ligii Campionilor. Atât AS Roma cât și Manchester City par a avea o misiune imposibilă în fața celor de la FC Barcelona, respectiv FC Liverpool. Ambele partide încep de la ora 21.45.

Update: Rezultatele și marcatorii partidelor de marți seară din returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor:

Manchester City vs FC Liverpool 1-2 (1-0) la general: 1-5
Marcatori: Gabriel Jesus (2) / Mohamed Salah (56), Roberto Firmino (77)

AS Roma vs FC Barcelona 3-0 (1-0) la general: 4-4
Marcatori: Edin Dzeko (6), Daniele De Rossi (58-pen.), Manolas Kostas (82)

Știre inițială

Manchester City părea invincibilă, dar a suferit o înfrângere greu de imaginat pe “Anfield” și are o misiune aproape imposibilă în fața lui Liverpool. După 3-0 în tur, “cormoranii” vin pe Etihad Stadium să își conserve avantajul și să obțină biletele pentru semifinalele Champions League. Pep Guardiola crede încă în calificare, tehnicianul “cetățenilor” precizând că e nevoie ca elevii săi să facă un meci perfect.

În tur: FC Liverpool – Manchester City 3-0 (3-0). Au marcat: Salah 12′, Oxlade-Chamberlain 21′, Mane 31′

Manchester City vs FC Liverpool / Telekom Sport 2, Pro Tv (echipe probabile):

Manchester City: Ederson; Walker, Otamendi, Laporte, Delph; De Bruyne, Fernandinho, D Silva; Sterling, Agüero, Sané. Antrenor: Pep Guardiola.
Absenți: Mendy, Stones (accidentați)
Incert: Danilo

FC Liverpool: Karius; Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson; Oxlade-Chamberlain, Wijnaldum, Milner; Mané, Firmino, Salah. Antrenor: Jurgen Klopp.
Absenți: Henderson (suspendat), Can, Gomez, Lallana, Matip (accidentați)
Incerți: Salah, Moreno, Robertson (accidentați)

În celălalt duel al serii, AS Roma primește vizita Barcelonei. Catalanii au de îndeplinit o simplă formalitate, după ce s-au impus în prima manșă cu 4-1.

În tur: FC Barcelona – AS Roma 4-1 (1-0). Au marcat: De Rossi 38′ (autogol), Manolas 55′ (autogol), Pique 59′, Suarez 87′/ Dzeko 80′

AS Roma vs FC Barcelona / Telekom Sport, Look Tv (echipe probabile):

AS Roma: Alisson Becker; Bruno Peres, Manolas, Fazio, Kolarov; Pellegrini, De Rossi, Nainggolan; Florenzi, Džeko, El Shaarawy. Antrenor: Eusebio di Francesco.
Absent: Karsdorp (accidentat)
Incerți: Ünder (knee), Perotti (accidentați)

FC Barcelona: Ter Stegen; Roberto, Piqué, Umtiti, Alba; Paulinho, Busquets, Rakitić, Iniesta; Suárez, Messi. Antrenor: Ernesto Valverde.
Absent: Digne (accidentat)